Filipiny - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Filipiny.com.pl  >  Mapa i przewodnik: Filipiny

Na wakacje: Filipiny


Przewodnik turystyczny: Filipiny
Zdjęcia Filipiny
Państwo wyspiarskie położone w Południowo-Wschodniej Azji. W jego skład wchodzi 11 dużych oraz ponad 7000 mniejszych wysepek. Największe wyspy archipelagu to Luzon, Mindanao, Samar, Palawan, Panay, Mindoro, Leyte, Cebu, Panay, Negros, Bohol, Masbate. Filipiny to kraj o różnorodnych walorach turystycznych: rajskie plaże, słońce, palmy, egzotyczne owoce, rafy koralowe a także wulkaniczne góry. Atrakcji przyrodniczo-turystycznych jest wiele, począwszy od tarasów ryżowych w Banaue, przez symetryczny wulkan Mt Mayon, Czekoladowe Wzgórza na Boholu po rajską wyspę Palawan, i wiele innych. Panują tu idealne warunki dla uprawiania sportów wodnych. Filipińczycy to ludzie bardzo pogodni, skorzy do zawierania znajomości, pomocni i życzliwie nastawieni względem turystów. Większość z nich mówi po angielsku co jest znacznym ułatwieniem dla odwiedzających. Dwie najpopularniejsze dyscypliny sportowe na Filipinach to walki kogutów odbywające się na przedmieściach Manili i tzw. sepa, gra zespołowa polegająca na przekopaniu miękkiej piłki przez wysoką siatkę. Podstawowym środkiem krajowego transportu są jeepneye. Położenie kraju sprawia że występują tu częste zjawiska sejsmiczne i wulkaniczne.

Klimat i pogoda na Filipinach

pogoda: Manila

30°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:50%
ciśnienie:1012 hPa
wiatr:210° 6 km/h
 • Wycieczki: Filipiny


 • Przewodnik turystyczny: Filipiny
 • Regiony


  • Region Luzon – region, w którym położona jest największa wyspa Filipin – Luzona. Obszar ten słynie z rajskich plaż, przejrzystej wody i wspaniałych raf koralowych.
  • Region Visayas – obszar składający się z wielu wysp, które słyną z widowiskowych form kresowych, cudownych plaż, wzgórza czekoladowego oraz kolonialnej architektury.
  • Region Mindanao – region o najsilniejszych wpływach islamu, właśnie tu odbywają się festiwale m. in. Megayon Festival, podczas których prezentowana jest sztuka i rękodzielnictwo kultury muzułmańskiej oraz chrześcijańskiej.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Davao, Quezon City, Cebu City.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Tarasy ryżowe w Banaue, Park Narodowy Rzeki Podziemnej, Czekoladowe wzgórze.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Wyspa Luzon, Wyspa Mindanao, Wyspy Cebu, Panay i Negros.
 • Geografi i przyroda


 • Filipiny to archipelag ponad 7200 wulkanicznych wysp, z czego ponad 2 tysiące jest jeszcze nie zamieszkanych. Filipiny leżą w południowo-wschodniej Azji i w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Większa część kraju to głównie tereny górzyste pochodzenia wulkanicznego, pokryte tropikalnym lasem deszczowym. Najwyższym szczytem jest Góra Apo mająca 2954 m n.p.m. i leżąca na wyspie Mindanao, natomiast najdłuższą rzeką jest Cagayan River na północy Luzon. Lasy tropikalne Filipin to dom dla wielu różnych gatunków zwierząt, ptaków, stworzeń morskich i roślin. Znajduje się tu około 1100 gatunków kręgowców lądowych, ponad 100 gatunków ssaków i 170 gatunków ptaków. Z około 13500 gatunków roślin, aż 3200 są unikalne, wśród nich można spotkać rzadki gatunek storczyków i rafflesia.
 • Historia


 • Pierwszy mieszkańcy Filipin najprawdopodobniej dotarli na te obszary 250 lat temu. Byli to osadnicy z kontynentu azjatyckiego, którzy zajmowali się hodowlą bydła oraz rolnictwem. Następnie do Filipin docierali kolejne jednostki, ciemnoskórzy mieszkańcy Indonezji i Malajów. W XIV wieku na Filipiny dotarł islam, który wywierał wpływ na kulturę i religię archipelagu przez kolejne 100 lat. Pierwszym Europejczykiem, który dopłynął na wyspy, ogłosił je terytorium Hiszpanii był Ferdynand Magellan. Dzięki temu odkrywcy w 1565 roku utworzono tu pierwszą europejską osadę. 6 lat później Hiszpanie opanowali już cały obszar wysp, z wyjątkiem archipelagu Sulu, gdzie panował islam. Pod koniec XIX wieku do momentu zakończenia II wojny światowej kraj był nękany licznymi wojnami. Dopiero w 1947 roku Filipiny uzyskały niepodległość, jednakże pozostały w związku ze stanami Zjednoczonymi. Wówczas wprowadzono do kraju demokrację, która niestety nie uporała się z problemami ekonomicznymi i gospodarczymi. Dopiero po wybuchu wulkany, Amerykanie wycofali się z Filipin, do władzy doszedł Fidel Ramoso. Dzięki niemu ograniczono korupcję, ożywiono ekonomię i przyciągnięto zagranicznych inwestorów. Filipiny stały się bogatym krajem, posiadającym złoża ropy naftowej, rudy żelaza, miedź, srebro, złoto, chrom oraz sól kamienną.
 • Sport i rekreacja


  • Filipiny to idealne miejsce do uprawiania sporów wodnych. Na plażach działają liczne szkółki, które oferują kursy dla amatorów i profesjonalistów.
  • Nurkowanie w przejrzystych wodach Filipin jest doskonałym sposobem poznania bogatego życia morskiego. Prawdziwym rajem dla nurków jest wybrzeże Pangasinan, gdzie znajduje się rezerwat fauny i flory.
  • Wyspy Filipin to doskonałe miejsce do uprawiania windsurfingu i surfingu. Najważniejszymi ośrodkami surfingowymi oraz windsurfingowymi jest wyspa Santa Cruz.
  • Wyspa Santa Cruz posiada piękne, otoczone rafami koralowymi, piaszczyste plaże. Jest również doskonałe miejscem do uprawiania żeglarstwa.
  • Ważne regiony wypoczynkowe znajdują się na wyspie Mindoro. Wyspa ta znana jest z rajskich plaż, wspaniałej rafy koralowej oraz czystych wód.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – 1 peso (PHP)
  • Wizy – Polacy jeżeli podróżują w celach typowo turystycznych, nie potrzebują wiz.
  • Język urzędowy – filipiński, angielski
  • Stolica – Manila
  • Czas – + 7 godzin w stosunku do Polski.
  • Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
  • Elektryczność – 220V / 60 Hz
  • Szczepienia – zalecane szczepienia : wirusowe zapalenie wątroby A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny i wścieklizna.Manila - prognoza pogody, Filipiny

28800000
Aktualne warunki

Wtorek
26 maja
Częściowe zachmurzenie
30°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:50%
wilgotność:79%
widoczność:10 km
ciśnienie:1012 hPa
wiatr:210° 6 km/h
Wtorek
26 maja
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
min: 29°C    max: 35°C
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
opady:3.5 mm
wiatr:172°  8 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:18:20
Środa
27 maja
Przejściowe lekkie opady deszczu
min: 24°C    max: 35°C
Przejściowe lekkie opady deszczu
opady:18.2 mm
wiatr:148°  6 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:18:20
Czwartek
28 maja
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
min: 28°C    max: 35°C
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
opady:2.6 mm
wiatr:209°  11 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:18:21
Piątek
29 maja
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
min: 27°C    max: 36°C
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
opady:2.4 mm
wiatr:192°  7 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:18:21
Sobota
30 maja
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
min: 30°C    max: 35°C
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
opady:4.5 mm
wiatr:191°  8 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:18:21

Manila - klimat na Filipinach

Filipiny - kiedy na wakacje?
 • Temperatury powietrza i wody na Filipinach nigdy nie spadają poniżej 25 ºC, co czyni wyspy dobrym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku.
 • Termometry wskazują najczęściej powyżej 30 ºC. Jedynie na samej północy (Baguio) i w górach jest o kilka stopni chłodniej.
 • Północne rejony wyspy Luzon, okolice Manili, wyspę Palawan oraz zachodnie wybrzeża wysp Visayan najlepiej odwiedzić między grudniem a lutym. Temperatura jest wtedy nieco niższa, a powietrze mniej wilgotne. Od marca do maja jest stosunkowo sucho, ale i goręcej, dlatego warto wtedy udać się na północ lub w wyższe partie górskie.
 • Na wschodzie wyspy Luzon i Samar oraz na północy wyspy Mindanao między grudniem a lutym występują ogromne ulewy.
 • Od czerwca do października Filipiny nawiedzane są przez tajfuny (najwięcej między połową sierpnia a połową września). Zdarzają się one zwłaszcza na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Luzon.
 • Przebywając na Filipinach należy uważać na ryby szkaradnice, meduzy, ślimaki stożki i komary.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
21,21,22,25,25,25,25,25,24,24,23,21,30,30,31,33,33,32,31,31,31,31,31,30,25.5,25.5,26.5,29.0,29.0,28.5,28.0,28.0,27.5,27.5,27.0,25.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
9991088876887
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
7,3,6,13,164,300,392,505,358,145,45,13,77,74,77,76,81,85,87,87,88,83,76,76
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
145214232925261168

Filipiny wycieczki: oferty wczasów Filipiny

Zdjęcia - Filipiny

Filipiny zdjęcie 1Filipiny zdjęcie 2Filipiny zdjęcie 3
Filipiny zdjęcie 4Filipiny zdjęcie 5Filipiny zdjęcie 6
Filipiny zdjęcie 7Filipiny zdjęcie 8Filipiny zdjęcie 9
Filipiny zdjęcie 10Filipiny zdjęcie 11
Filipiny - więcej zdjęć

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże - wycieczki objazdowe
Egzotyczne podróże - wycieczki objazdowe
"Osoby uwielbiające podróżowanie, powinny zastanowić się nad wycieczką objazdową. Największą zaletą takiego wyjazdu jest możliwość poznania wszystkich najważniejszych atrakcji w danym kraju. Coraz więcej turystów decyduje się na tę formę spędzania wczasów, wybierając się m.in. do najstarszej cywilizacji na świecie - Chin, charakterystycznych pod względem kulturowym Indii, czy słynącej z różnorodności krajobrazu Kenii. Warto odwiedzić także Tajlandię, która zachwyca tropikalną przyrodą i orientalnymi zabytkami czy Sri Lankę nazywaną ""Perłą Oceany Indyjskiego""."
 
Gorące oferty Last Minute na Wyspy Kanaryjskie - rezerwuj >>
Podróż śladami biblijnych początków - wycieczki objazdowe Izrael >>
Rodzinne wakacje w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne