Manila - Region Luzon - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Filipiny.com.pl  >  Mapa i przewodnik: Manila, Filipiny

Na wakacje: Manila, Filipiny


Przewodnik turystyczny: Filipiny > Region Luzon > Wyspa Luzon > Manila
Zdjęcia Filipiny
Położona na wyspie Luzon stolica Filipin to miasto kontrastów. Znajduje się tu nowoczesna dzielnica wieżowców Makati, niestety jednak w panoramę miasta wpisane są też slumsy. Mimo to warto tu przyjechać by zwiedzić starą część metropolii – Intramuros. Była ona dawniej chroniona przez kamienne obwarowania, które częściowo zachowały się do dnia dzisiejszego. Ważnymi obiektami zabytkowymi są kościół San Augustin, neoromańska katedra i kolonialna rezydencja -pałac Malacanang a także barokowe kościoły znajdujące się na liście UNESCO. Na uwagę zasługuje również cmentarz w bogatej chińskiej dzielnicy Chinatown. Okazałe grobowce wielkością przypominają domy a ich odwiedzaniu często towarzyszą hałaśliwe zabawy i grillowanie. Rolę transportu miejskiego w Manili pełnią hałaśliwe, kolorowe jeepneye oraz riksze. W Pasay na przedmieściach Manili odbywają się regularnie walki kogutów, uważane za narodowy sport Filipin. W niedalekiej odległości od stolicy znajduje się obszar Tagaytay Ridge obejmujący między innymi przepiękne, położone wewnątrz krateru, jezioro Taal Lake.

Klimat i pogoda na Filipinach

pogoda: Manila

28°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:75%
ciśnienie:1012 hPa
wiatr:110° 13 km/h
 • Wycieczki: Manila, Filipiny


 • Przewodnik turystyczny: Filipiny > Region Luzon > Wyspa Luzon > Manila
 • Geografia i przyroda


 • Manila – stolica Filipin to miasto położone na wyspie Luzon, przy ujściu rzeki Pasig do Zatoki Manilijskiej. Manila, Pasig, Quezon City, Coloocan, Makati, Pasay tworzą zespół miejski Metro Manila. Dziś Manila jest też największym ośrodkiem gospodarczym oraz głównym portem morskim w kraju. Miasto słynie z kontrastów. Zobaczyć tu można nowoczesne dzielnice, jak np. Makati oraz slumsy. Największa bieda panuje w dzielnicy Tondo. Manila uznawana jest za nowoczesną azjatycką metropolię. To duże, zakorkowane miasto często uznawane za brzydkie. W tej metropolii mieszka kilkanaście milionów ludzi. Manila to centrum kultury i biznesu. Tu swe siedzimy mają wielkie koncerny i korporacje. W mieście panuje klimat tropilkalny suchy graniczący z kilmatem monsunowym. Pory roku można podzielić na porę suchą (od stycznia do kwietnia) oraz wilgotną (od maja do grudnia). Monsuny mają silny wpływ na porę deszczową.
 • Historia


 • Pierwsze zapiski o mieście pochodzą z X w. Najechał na nie Bolkiah, sułtan z Brunei. Wyspa została zislamizowana. Wtedy też rozkwitł handel z Chinami oraz innymi portami Dalekiego Wschodu. Gdy pojawili się tu Hiszpanie Manila stała się centrum hiszpańskiej działalności na Dalekim Wschodzie. Miasto było też ośrodkiem Handlowym między Ameryką , Azją i Hiszpanią, dzięki czemu została nazwana „Perłą Wschodu”.
  W 1571 r. Hiszpanie założyli miasto nad rzeką Paseig – dziś ta część znana jest jako Intramuros. Trzy lata później chiński pirat próbował zdobyć miasto. Bezskutecznie. W 1601 r. jezuici założyli seminarium dla szlachty. Była to pierwsza edukacyjna placówka w kraju. W 1762 r. Manila dostaje się pod władzę brytyjską. Ich panowanie trwa zaledwie dwa lata. Po odzyskaniu niepodległości przez Wicekrólestwo Meksyku, to na Filipinach skupia się działalność jezuitów. W tym okresie powstało wiele budowli: pałace, świątynie, pierwszy azjatycki uniwersytet. Elementy kultury hiszpańskiej szybko zostały przyswojone przez wyedukowanych metysów. Sekretna organizacja, Kapituán, wspierana przez masonerię prowadziła jednak antykolonialną i antyhiszpańską działalność. W sierpniu 1898 r., podczas wojny amerykańsko-hiszpańskiej, po bitwie w Zatoce Manilijskiej wojska amerykańskie zajęły miasto. Wraz z pojawieniem się Amerykanów nasilił się ruch niepodległościowy. Jednak nowi najeźdźcy, choć wydawali się pro niepodległościowi, szybko pokazali swe prawdziwe oblicze. Zajmowali miasto i wyspę do 1901 r. później władza przeszła w ręce manilijskiej burżuazji. Gdy 7 grudnia 1941 r. zaatakowano Pearl Harbour, wojska japońskie zaczęły stacjonować na Filipinach. Fakt, ze była tu siedziba rządu projapońskich kolaborantów sprawił, że USA znów zaatakowało Filipiny. Najazd przyniósł wiele ofiar śmiertelnych, wśród nich głównie była głównie ludność cywilna. Również Japończycy doprowadzili do masakry mieszkańców miasta.
 • Atrakcje


  • Kościół św. Augustyna – katolicki kościół w historycznej części miasta został wzniesiony w 1607 r. i jest to najstarsza budowla na Filipinach. W 1993 r., wraz z trzema innymi budynkami, został wpisany na listę UNESCO.
  • Kościół Santo Domingo – i kościołem św. Augstyna to barokowa świątynie i jedne z największych atrakcji turystycznych stolicy. To drugi budynek, po katedrze, wzniesiony tu przez Dominikanów w 1588 r. Od tego czasu świątynia była pięciokrotnie przebudowana.
  • Katedra – budowę zaczęto w 1581 r., a ukończono siedem lat później. Podobnie jak kościół Santo Domingo katedra została wzniesiona przez Dominikanów. Od tego czasu była wielokrotnie niszczona. Jej styl określono jako neoromański.
  • Pałac Malacañang – rezydencja hiszpańskiego gubernatora zbudowana w okresie kolonialnym. Dziś jest siedzibą rządu i prezydenta.
  • Kościół św. Sebastiana – neogotycka świątynia, bazylika mniejsza, której budowa zakończyła się w 1891 r. Jest to jedyny stalowy kościół w Azji. Stal była wytwarzana w belgijskiej manufakturze.
  • Quiapo – dzielnica handlowa, w której kupić można wiele osobliwych rzeczy od chińskich pluszowych misiów, przez sukienki, roślinki, trutki na szczury na figurkach Czarnego Nazarejczyka kończąc.
  • Intramuros – jest to najstarszy dystrykt i historyczna dzielnica zwana Murowanym Miastem. Było centrum administracyjnym i kulturowym za czasów panowania hiszpańśkiego.
  • Fort Santiago – cytadela zbudowana przez hiszpańskiego konkwistadora Miguela López de Legazpi. Obronna forteca jest częścią murowanego miasta Manila zwaną Intramuros oraz jednym z najważniejszych zabytków w mieście.
  • Pałac kokosowy – zbudowany w całości z drzewa został wzniesiony na wizytę Jana Pawła II. Pokoje są wyłożone muszlami oraz masą perłową. Papież jednak zamieszkał w innym miejscu.
  • Chiński cmentarz – jedna z największych atrakcji turystycznych. Znajduje się tu dzielnica umarłych, w której zobaczyć można wielkie posągi i mauzolea.
  • Park Rizal – 58 hektarów zieleni, to jeden z największych parków na południowym-wschodzie Azji. Park swą nazwę zawdzięcza bojownikowi, antykolonialiście José Rizalowi. Tu znajduje się również jego pomnik. Zobaczyć tu można ogród japoński, chiński, orchidarium.
  • Muzeum Narodowe Filipin – posiada zbiory, które przedstawiają historią i przyrodę kraju.
 • W okolicy


  • Ifugao – prowincja oddalona o 6 godzin od stolicy słynie z tarasów ryżowych. Ten niezwykły, fascynujący widok potwierdza geniusz tutejszej ludności. Położone na wysokości 1500 m n.p.m. i liczące ponad 2 tys. lat tarasy rolne uznawane są za ósmy cud świata.
  • Naga City – jedno z głównych miast na Filipinach. Widać tu hiszpańskie wpływy. Kolonialny duch połączony z nowoczesnością i światowymi markami to nie lada atrakcja dla podróżników.
  • Isla Fragila – zwana również Fort Durum położona wylotu Zatoki Manilijskiej, na południe od wyspy Corregidor. Podczas drugiej wojny światowej stacjonowali tu Japończycy, później wyspę zajęły Stany Zjednoczone.
  • Vigan – jedno z hiszpańskich miast i najciekawszych miejsc w kraju. Znane jest z zachowanej architektury – mieszanki hiszpańskiego i filipińskiego stylu budownictwa oraz wyjątkowego kolonialnego klimatu. Historyczne centrum miasta Vigan znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Kościół Paoay – na północy wyspy to niezwykła świątynia zbudowana z koralowców w XVIII w. Co ciekawe, konstrukcja jest odporna na trzęsienia ziemi. Kościół znajduje się na liście UNESCO.
  • Callao Caves – jaskinie w północno-wschodniej części wyspy. Nikt nie wie ile ich tak naprawdę jest, choć szacuje się, że 300. Jednak zaledwie 30 jest zaznaczonych na mapach i dostępnych do zwiedzania. To doskonałe miejsce dla miłośników stalaktytów i stalagmintów.
  • Wuklan Mayon – na półwyspie Bicol to jeden z najaktywniejszych na Filipinach. Park, który go otacza oferuje turystom prawdziwy raj przyrodniczy. Zobaczyć tu można niezwykłe, oryginalne gatunki roślin i zwierząt, jak np. gołąb Krwawiące Serce. Wulkan co ok. dziesięć lat, regularnie wybucha.
  • Wulkan Taal – na jeziorze o tej samej nazwie. Również w kalderze wulkanu jest jezioro, na którym znajduje się niewielka wyspa Vulcan point. Jest to największa na świecie wyspa o tak ciekawym położeniu. Od 1572 r. wulkan wybuchł 33 razy. Ostatni raz w 1965 r.
 • Sporty


  • Miłośnicy nurkowania powinni wybrać się do Anilao i Apo. W wodach zobaczyć można prawdziwe skarby, jednak należy pamiętać o skalistych plażach.
  • Wśród mieszkańców najpopularniejszym sportem jest koszykówka. W mieście zobaczyć można wiele boisk zarówno profesjonalnych, jak i prowizorycznych.
  • Wielu mieszkańców gra amatorsko także w basseball.
  • Wielką popularnością cieszy się tu bilard.
 • Gastronomia


 • Miłośnicy owoców morza powinni udać się na dampa czyli mokry rynek. Tu można wybierać i przebierać w przeróżnych rybach, mięczakch i skorupiakach. Potrawy są przygotowywane na miejscu i to według preferencji głodnego turysty. Można spróbować różnych gatunków krewetek, steków z tuńczyka, przegrzebek serwowanych z serem czy zupy sinigang. Uliczne stragany oferują także grillowane kurze łapki zwane adidas. Oczywiście w stolicy Filipin znajdziemy lokale różnego typu i standardu. Warto spróbować gulaszu adobo z mięsem, warzywami i owocami morza.
 • Zakupy


 • Manila jest uważana za najlepsze miejsce na zakupy w całej Azji. Greenbelt to wielkie centrum handlowe to dobre miejsce dla miłośników zakupów. W pobliżu znajduje się sporo sklepów i restauracji. Miłośnicy gwarnych, lokalnych zakupów powinni udać się do Binodo – najstarszego na świecie China Town lub na miejskie targowiska pełne kolorów, towarów i ludzi. W całym mieście znaleźć też można mniejsze centra handlowe, makrety i targowiska. W sercu miasta znajduje się Robnson Place Manila -największe centrum handlowe w stolicy otwarte w 1997 r. Do wyboru jest także SM City Manila, SM City Lorenzo oraz wiele mniejszych rajów dla zakupoholików.
 • Życie nocne


 • Życie Nocne w Manili jest bardzo aktywne, choć bywa nieprzyzwoite. Najwięcej lokali znajduje się w dzielnicy Ermite, Makati i Malete. Wiele miejsc, także dyskotek oferuje muzykę na żywo. W tygodniu lokale zamykane są między drugą a trzecią w nocy, a w weekendy zwykle o piątej rano.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – 1 peso (PHP)
  • Wizy – Polacy jeżeli podróżują w celach typowo turystycznych, nie potrzebują wiz.
  • Język urzędowy – filipiński, angielski
  • Stolica – Manila
  • Czas – + 7 godzin w stosunku do Polski.
  • Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
  • Elektryczność – 220V / 60 Hz
  • Szczepienia – zalecane szczepienia : wirusowe zapalenie wątroby A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny i wścieklizna.


Manila - prognoza pogody, Filipiny

28800000
Aktualne warunki

Czwartek
12 grudnia
Częściowe zachmurzenie
28°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:75%
wilgotność:70%
widoczność:10 km
ciśnienie:1012 hPa
wiatr:110° 13 km/h
wsch. słońca:06:11
zach. słońca:17:28
Piątek
13 grudnia
Częściowe zachmurzenie
min: 27°C    max: 31°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:62°  13 km/h
wsch. słońca:06:12
zach. słońca:17:28
Sobota
14 grudnia
Częściowe zachmurzenie
min: 26°C    max: 30°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:57°  13 km/h
wsch. słońca:06:12
zach. słońca:17:28
Niedziela
15 grudnia
Częściowe zachmurzenie
min: 27°C    max: 31°C
Częściowe zachmurzenie
opady:0.1 mm
wiatr:66°  16 km/h
wsch. słońca:06:13
zach. słońca:17:29
Poniedziałek
16 grudnia
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 27°C    max: 30°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.4 mm
wiatr:67°  16 km/h
wsch. słońca:06:13
zach. słońca:17:29

Manila - klimat na Filipinach

Filipiny - kiedy na wakacje?
 • Temperatury powietrza i wody na Filipinach nigdy nie spadają poniżej 25 ºC, co czyni wyspy dobrym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku.
 • Termometry wskazują najczęściej powyżej 30 ºC. Jedynie na samej północy (Baguio) i w górach jest o kilka stopni chłodniej.
 • Północne rejony wyspy Luzon, okolice Manili, wyspę Palawan oraz zachodnie wybrzeża wysp Visayan najlepiej odwiedzić między grudniem a lutym. Temperatura jest wtedy nieco niższa, a powietrze mniej wilgotne. Od marca do maja jest stosunkowo sucho, ale i goręcej, dlatego warto wtedy udać się na północ lub w wyższe partie górskie.
 • Na wschodzie wyspy Luzon i Samar oraz na północy wyspy Mindanao między grudniem a lutym występują ogromne ulewy.
 • Od czerwca do października Filipiny nawiedzane są przez tajfuny (najwięcej między połową sierpnia a połową września). Zdarzają się one zwłaszcza na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Luzon.
 • Przebywając na Filipinach należy uważać na ryby szkaradnice, meduzy, ślimaki stożki i komary.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
21,21,22,25,25,25,25,25,24,24,23,21,30,30,31,33,33,32,31,31,31,31,31,30,25.5,25.5,26.5,29.0,29.0,28.5,28.0,28.0,27.5,27.5,27.0,25.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
9991088876887
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
7,3,6,13,164,300,392,505,358,145,45,13,77,74,77,76,81,85,87,87,88,83,76,76
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
145214232925261168

Manila - opinie i oceny klientów

dodaj opinię
Opinie o hotelach - Recenzje z wakacji - Oceny | Zoover

Filipiny wycieczki: oferty wczasów Wyspa Luzon

Zdjęcia - Filipiny

Filipiny zdjęcie 1Filipiny zdjęcie 2Filipiny zdjęcie 3
Filipiny zdjęcie 4Filipiny zdjęcie 5Filipiny zdjęcie 6
Filipiny zdjęcie 7Filipiny zdjęcie 8Filipiny zdjęcie 9
Filipiny zdjęcie 10
Filipiny - więcej zdjęć

Hotele Manila

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże - wycieczki objazdowe
Egzotyczne podróże - wycieczki objazdowe
"Osoby uwielbiające podróżowanie, powinny zastanowić się nad wycieczką objazdową. Największą zaletą takiego wyjazdu jest możliwość poznania wszystkich najważniejszych atrakcji w danym kraju. Coraz więcej turystów decyduje się na tę formę spędzania wczasów, wybierając się m.in. do najstarszej cywilizacji na świecie - Chin, charakterystycznych pod względem kulturowym Indii, czy słynącej z różnorodności krajobrazu Kenii. Warto odwiedzić także Tajlandię, która zachwyca tropikalną przyrodą i orientalnymi zabytkami czy Sri Lankę nazywaną ""Perłą Oceany Indyjskiego""."
 
Gorące oferty Last Minute na Wyspy Kanaryjskie - rezerwuj >>
Podróż śladami biblijnych początków - wycieczki objazdowe Izrael >>
Rodzinne wakacje w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne