Region Luzon - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Filipiny.com.pl  >  Mapa i przewodnik: Region Luzon, Filipiny

Na wakacje: Region Luzon, Filipiny


Przewodnik turystyczny: Filipiny > Region Luzon
Zdjęcia Filipiny
W regionie tym położona jest największa wyspa Filipin - Luzon oraz nieco mniejsza - Mindoro. Leżące w głębi Luzonu, niedaleko miejscowości Banaue, słynne tarasy ryżowe oraz „wiszące groby” w pobliżu Sagady są głównymi atrakcjami regionu. Na wyspie Luzon znajdują się źródła wód mineralnych położone w głębokim na 90 metrów kraterze w Alaminos, a także ciepłe żródła wód siarkowych w prowincji Laguna. Na północ od stolicy Manili, rozciąga się piękne Mansion, uważana za letnią rezydencja Filipin. Prawdziwym rajem dla płetwonurków jest wybrzeże Pangasinan, znajduje się tu rezerwat fauny i flory chroniący liczne wysepki otoczone rafami koralowymi. Ważne regiony wypoczynkowe znajdują się również na wyspie Mindoro. Wyspa ta, podobnie jak Luzon, znana jest z iście rajskich plaż, możliwości nurkowania i oglądania rafy koralowej.

Klimat i pogoda na Filipinach

pogoda: Manila

30°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:50%
ciśnienie:1012 hPa
wiatr:210° 6 km/h
 • Wycieczki: Region Luzon, Filipiny


 • Przewodnik turystyczny: Filipiny > Region Luzon
 • Regiony


  • Wyspa Luzon – największa i najbardziej na północ wysunięta wyspa Filipin. Jej największą atrakcją są wyjątkowo malownicze tarasy ryżowe w pobliżu miasteczka Banaue.
  • Wyspa Mindoro – znajdują się tu bardzo znane plaże Puerto Galera.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Najważniejsze miasta: Wyspy Luzon i Mindoro; Manila (stolica), Tanza, Antipolo San Jose, Baguio, Batangas, Cabanatuan, Navotas, Quezon City.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: tarasy ryżowe w pobliżu miasteczka Banaue, jaskinie grobowe i słynne wiszące trumny w Dolinie Echa niedaleko miejscowości Sagada, jaskinia Big Cave, kolonialna dzielnica miasta Vigan, ciepłe źródła wód siarkowych w prowincji Laguna.
  • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Mansion, Ilocos Norte.
 • Geografia i przyroda


 • Luzon to największa i najbardziej na północ wysunięta wyspa Filipin. Jej krajobraz jest bardzo zróżnicowany - w północnej części przeważają góry, dla części środkowej charakterystyczne są płaskie równiny, a na południu występują wulkany i liczne jeziora. Linia brzegowa jest urozmaicona grotami, ale występują tu również płaskie, piaszczyste plaże. Na wyspie położona jest stolica Filipin – Manila.
  Prawdziwym rajem dla płetwonurków jest wybrzeże Pangasinan, znajduje się tu rezerwat fauny i flory chroniący liczne wysepki otoczone rafami koralowymi. Wokół wysp Mindoro i Luzon można nurkować i podziwiać rafę koralową. Piękne plaże znajdują się na wyspie Mindoro. Ten obszar został objęty ochroną programu Człowiek i Biosfera UNESCO.
 • Historia


 • Historia regionu jest ściśle związana z historią całego archipelagu Filipinów. Pierwszymi mieszkańcami Filipin byli najprawdopodobniej osadnicy z kontynentu azjatyckiego, którzy zajmowali się hodowlą bydła oraz rolnictwem. Następnie na Filipiny przypływały kolejne jednostki. W XIV wieku dotarł islam, który wywierał wpływ na kulturę i religię archipelagu przez kolejne 100 lat. Pierwszym Europejczykiem, który dopłynął na wyspy, ogłosił je terytorium Hiszpanii był Ferdynand Magellan. Dzięki temu odkrywcy w 1565 roku utworzono tu pierwszą europejską osadę. 6 lat później Hiszpanie opanowali już cały obszar wysp, z wyjątkiem archipelagu Sulu, gdzie panował islam. Pod koniec XIX wieku do momentu zakończenia II wojny światowej kraj był nękany licznymi wojnami. Dopiero w 1947 roku Filipiny uzyskały niepodległość, jednakże pozostały w związku ze Stanami Zjednoczonymi. Wówczas wprowadzono do kraju demokrację, która niestety nie uporała się z problemami ekonomicznymi i gospodarczymi. Dopiero po wybuchu wulkanu, Amerykanie wycofali się z Filipin, a do władzy doszedł Fidel Ramoso. Dzięki niemu ograniczono korupcję, ożywiono ekonomię i przyciągnięto zagranicznych inwestorów. Filipiny stały się bogatym krajem, posiadającym złoża ropy naftowej, rudy żelaza, miedź, srebro, złoto, chrom oraz sól kamienną.
  Tworzące malowniczy krajobraz, objęte ochroną UNESCO, tarasy ryżowe w pobliżu miasteczka Banaue stanowią największą atrakcję wyspy. Te położone wysoko w górach półki skalne zostały wykute ok 2000 lat temu przy pomocy prymitywnych narzędzi. Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się również kolonialna dzielnica miasta Vigan o jedynej w swoim rodzaju architekturze (wpływy filipińskie, chińskie, europejskie).
 • Sport i rekreacja


 • Piękna woda zachęca do uprawiania wszelkich sportów wodnych. Prawdziwym rajem dla płetwonurków jest wybrzeże Pangasinan. Natomiast Mindoro i Luzon słyną z przepięknych plaż, gdzie można nurkować i podziwiać rafę koralową.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – 1 peso (PHP)
  • Wizy – Polacy jeżeli podróżują w celach typowo turystycznych, nie potrzebują wiz.
  • Język urzędowy – filipiński, angielski
  • Stolica – Manila
  • Czas – + 7 godzin w stosunku do Polski.
  • Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
  • Elektryczność – 220V / 60 Hz
  • Szczepienia – zalecane szczepienia : wirusowe zapalenie wątroby A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny i wścieklizna.

Manila - prognoza pogody, Filipiny

28800000
Aktualne warunki

Wtorek
26 maja
Częściowe zachmurzenie
30°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:50%
wilgotność:79%
widoczność:10 km
ciśnienie:1012 hPa
wiatr:210° 6 km/h
Wtorek
26 maja
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
min: 29°C    max: 35°C
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
opady:3.5 mm
wiatr:172°  8 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:18:20
Środa
27 maja
Przejściowe lekkie opady deszczu
min: 24°C    max: 35°C
Przejściowe lekkie opady deszczu
opady:18.2 mm
wiatr:148°  6 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:18:20
Czwartek
28 maja
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
min: 28°C    max: 35°C
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
opady:2.6 mm
wiatr:209°  11 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:18:21
Piątek
29 maja
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
min: 27°C    max: 36°C
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
opady:2.4 mm
wiatr:192°  7 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:18:21
Sobota
30 maja
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
min: 30°C    max: 35°C
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
opady:4.5 mm
wiatr:191°  8 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:18:21

Manila - klimat na Filipinach

Filipiny - kiedy na wakacje?
 • Temperatury powietrza i wody na Filipinach nigdy nie spadają poniżej 25 ºC, co czyni wyspy dobrym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku.
 • Termometry wskazują najczęściej powyżej 30 ºC. Jedynie na samej północy (Baguio) i w górach jest o kilka stopni chłodniej.
 • Północne rejony wyspy Luzon, okolice Manili, wyspę Palawan oraz zachodnie wybrzeża wysp Visayan najlepiej odwiedzić między grudniem a lutym. Temperatura jest wtedy nieco niższa, a powietrze mniej wilgotne. Od marca do maja jest stosunkowo sucho, ale i goręcej, dlatego warto wtedy udać się na północ lub w wyższe partie górskie.
 • Na wschodzie wyspy Luzon i Samar oraz na północy wyspy Mindanao między grudniem a lutym występują ogromne ulewy.
 • Od czerwca do października Filipiny nawiedzane są przez tajfuny (najwięcej między połową sierpnia a połową września). Zdarzają się one zwłaszcza na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Luzon.
 • Przebywając na Filipinach należy uważać na ryby szkaradnice, meduzy, ślimaki stożki i komary.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
21,21,22,25,25,25,25,25,24,24,23,21,30,30,31,33,33,32,31,31,31,31,31,30,25.5,25.5,26.5,29.0,29.0,28.5,28.0,28.0,27.5,27.5,27.0,25.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
9991088876887
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
7,3,6,13,164,300,392,505,358,145,45,13,77,74,77,76,81,85,87,87,88,83,76,76
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
145214232925261168

Filipiny wycieczki: oferty wczasów Filipiny

Zdjęcia - Filipiny

Filipiny zdjęcie 1Filipiny zdjęcie 2Filipiny zdjęcie 3
Filipiny zdjęcie 4Filipiny zdjęcie 5Filipiny zdjęcie 6
Filipiny zdjęcie 7Filipiny zdjęcie 8Filipiny zdjęcie 9
Filipiny zdjęcie 10
Filipiny - więcej zdjęć

Hotele Region Luzon

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże - wycieczki objazdowe
Egzotyczne podróże - wycieczki objazdowe
"Osoby uwielbiające podróżowanie, powinny zastanowić się nad wycieczką objazdową. Największą zaletą takiego wyjazdu jest możliwość poznania wszystkich najważniejszych atrakcji w danym kraju. Coraz więcej turystów decyduje się na tę formę spędzania wczasów, wybierając się m.in. do najstarszej cywilizacji na świecie - Chin, charakterystycznych pod względem kulturowym Indii, czy słynącej z różnorodności krajobrazu Kenii. Warto odwiedzić także Tajlandię, która zachwyca tropikalną przyrodą i orientalnymi zabytkami czy Sri Lankę nazywaną ""Perłą Oceany Indyjskiego""."
 
Gorące oferty Last Minute na Wyspy Kanaryjskie - rezerwuj >>
Podróż śladami biblijnych początków - wycieczki objazdowe Izrael >>
Rodzinne wakacje w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne