Region Visayas - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Filipiny.com.pl  >  Mapa i przewodnik: Region Visayas, Filipiny

Na wakacje: Region Visayas, Filipiny


Przewodnik turystyczny: Filipiny > Region Visayas
Zdjęcia Filipiny
Grupa wysp położonych między Luzon a Mindanao. Najważniejsze z nich to: Palawan, Cebu, Panay, Negros, Samar, Leyte i Bohol. Większość z wysp regionu Visayas jest dobrze zagospodarowana dla potrzeb wypoczynku, a wybrzeża doskonale nadają się do uprawiania różnorodnych sportów wodnych. Najciekawsze i najbardziej popularne w tym regionie są wyspy Palawan, Cebu, Bohol i Boracay. Wyspa Palawan słynie z widowiskowych form krasowych, które obserwować można podczas spływu podziemną rzeką Puerto Princessa. Wyspa Cebu jest interesująca ze względu na swoją kolonialną architekturę. Gwarantuje również cudowny odpoczynek w rajskich ogrodach i na plażach a także doskonałą rozrywkę w tętniącym życiem City Cebu. Na wyspie Bohol znajdują się sławne Wzgórza Czekoladowe. Są to niskie wapienne wzniesienia, które latem pokrywają się płaszczem brązowej roślinności przywodząc na myśl krople czekolady.

Klimat i pogoda na Filipinach

pogoda: Cebu City

29°C
Częściowe zachmurzenie
opady:0.1 mm
zachmurzenie:50%
ciśnienie:1013 hPa
wiatr:109° 0 km/h
 • Wycieczki: Region Visayas, Filipiny


 • Przewodnik turystyczny: Filipiny > Region Visayas
 • Regiony


  • Wyspa Palawan – górzysta wyspa, na której rozwija się tutaj turystyka. Znajdziemy tu piękne plaże i wiele innych atrakcji.
  • Wyspy Cebu, Panay i Negros – Jedne z najważniejszych wysp regionu Visayas. Cebu to idealna baza wypadowa dla wycieczkowiczów, a na Negros odbywają się liczne festiwale. Znajdująca się tu wyspa Boracay jest często porównywana z Bora Bora.
  • Wyspy Samar, Leyte i Bohol – Są to jedne z większych wysp filipińskich. Wszystkie otoczone rafą koralową przyciągają do siebie nurków i sportowców.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Najważniejsze miasta: miasto Cebu, Kabankalan, Bacolod, Calbayog, Roxes.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Celon, czyli najstarsza ulica w kraju i szereg zabytków kolonialnych na Cebu, Czekoladowe Wzgórza, Krzyż Magellana, Basilica Minore del Santo Nino, Fort San Pedro. Na wyspie Palawan – park morski Tubattaha Reefs i oraz park rzeki podziemnej Puerto Princesa (oba na liście UNESCO), krokodyle, Tabon Caves (jaskinie, w których odnaleziono czaszkę człowieka sprzed 22 tys. lat).
  • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: wyspy Cebu, Panaya Negros, Boracay, Palawan, Bohol, El Nido.
 • Geografia i przyroda


 • Każda z wysp jest jedyna w swoim rodzaju i oferuje inne atrakcje. Wyspa Boracay posiada jedne z najpiękniejszych na świecie, długie piaszczyste plaże z krystalicznie czystą wodą i białym piaskiem. Boracay jest znana również z występujących tu bardzo rzadkich, lśniąco białych muszli Puka.
  Powierzchnia wyspy Palawan jest w znacznym stopniu górzysta i zalesiona. Z kolei na wyspie Bohol znajdują się oryginalne wzgórza w kształcie stożków – tzw. Wzgórza Czekoladowe.
 • Historia


 • Historia regionu jest ściśle związana z historią całego archipelagu Filipinów. Pierwszymi mieszkańcami Filipin byli najprawdopodobniej osadnicy z kontynentu azjatyckiego, którzy zajmowali się hodowlą bydła oraz rolnictwem. Następnie do Filipin przypłynęli ciemnoskórzy mieszkańcy Indonezji i Malajów. W XIV wieku na Filipiny dotarł islam, który wywierał wpływ na kulturę i religię archipelagu przez kolejne 100 lat. Pierwszym Europejczykiem, który dopłynął na wyspy, ogłosił je terytorium Hiszpanii był Ferdynand Magellan. Dzięki temu odkrywcy w 1565 roku utworzono tu pierwszą europejską osadę. 6 lat później Hiszpanie opanowali już cały obszar wysp, z wyjątkiem archipelagu Sulu, gdzie panował islam. Pod koniec XIX wieku do momentu zakończenia II wojny światowej kraj był nękany licznymi wojnami. Dopiero w 1947 roku Filipiny uzyskały niepodległość, jednakże pozostały w związku ze stanami Zjednoczonymi. Wówczas wprowadzono do kraju demokrację, która niestety nie uporała się z problemami ekonomicznymi i gospodarczymi. Dopiero po wybuchu wulkany, Amerykanie wycofali się z Filipin, do władzy doszedł Fidel Ramoso. Dzięki niemu ograniczono korupcję, ożywiono ekonomię i przyciągnięto zagranicznych inwestorów. Filipiny stały się bogatym krajem, posiadającym złoża ropy naftowej, rudy żelaza, miedź, srebro, złoto, chrom oraz sól kamienną.
 • Sport i rekreacja


  • Wszelkie sporty wodne – kajakarstwo, surfing, nurkowanie nurkowanie (także do wraków japońskich okrętów z okresu II wojny światowej), żeglarstwo i wiele innych.
  • Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą też wybrać spacery, piesze wycieczki czy grę w golfa.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – 1 peso (PHP)
  • Wizy – Polacy jeżeli podróżują w celach typowo turystycznych, nie potrzebują wiz.
  • Język urzędowy – filipiński, angielski
  • Stolica – Manila
  • Czas – + 7 godzin w stosunku do Polski.
  • Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
  • Elektryczność – 220V / 60 Hz
  • Szczepienia – zalecane szczepienia : wirusowe zapalenie wątroby A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny i wścieklizna.


Cebu City - prognoza pogody, Filipiny

28800000
Aktualne warunki

Wtorek
26 maja
Częściowe zachmurzenie
29°C
Częściowe zachmurzenie
opady:0.1 mm
zachmurzenie:50%
wilgotność:79%
widoczność:10 km
ciśnienie:1013 hPa
wiatr:109° 0 km/h
Wtorek
26 maja
Przejściowe lekkie opady deszczu
min: 27°C    max: 32°C
Przejściowe lekkie opady deszczu
opady:0.9 mm
wiatr:92°  7 km/h
wsch. słońca:05:22
zach. słońca:18:02
Środa
27 maja
Przejściowe opady deszczu
min: 27°C    max: 31°C
Przejściowe opady deszczu
opady:0.6 mm
wiatr:78°  6 km/h
wsch. słońca:05:22
zach. słońca:18:02
Czwartek
28 maja
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 27°C    max: 31°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:3.9 mm
wiatr:84°  7 km/h
wsch. słońca:05:22
zach. słońca:18:02
Piątek
29 maja
Przejściowe lekkie opady deszczu
min: 27°C    max: 31°C
Przejściowe lekkie opady deszczu
opady:10.2 mm
wiatr:168°  5 km/h
wsch. słońca:05:22
zach. słońca:18:02
Sobota
30 maja
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 27°C    max: 31°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:10.9 mm
wiatr:76°  5 km/h
wsch. słońca:05:22
zach. słońca:18:03

Cebu City - klimat na Filipinach

Filipiny - kiedy na wakacje?
 • Temperatury powietrza i wody na Filipinach nigdy nie spadają poniżej 25 ºC, co czyni wyspy dobrym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku.
 • Termometry wskazują najczęściej powyżej 30 ºC. Jedynie na samej północy (Baguio) i w górach jest o kilka stopni chłodniej.
 • Północne rejony wyspy Luzon, okolice Manili, wyspę Palawan oraz zachodnie wybrzeża wysp Visayan najlepiej odwiedzić między grudniem a lutym. Temperatura jest wtedy nieco niższa, a powietrze mniej wilgotne. Od marca do maja jest stosunkowo sucho, ale i goręcej, dlatego warto wtedy udać się na północ lub w wyższe partie górskie.
 • Na wschodzie wyspy Luzon i Samar oraz na północy wyspy Mindanao między grudniem a lutym występują ogromne ulewy.
 • Od czerwca do października Filipiny nawiedzane są przez tajfuny (najwięcej między połową sierpnia a połową września). Zdarzają się one zwłaszcza na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Luzon.
 • Przebywając na Filipinach należy uważać na ryby szkaradnice, meduzy, ślimaki stożki i komary.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
23,23,23,25,25,25,25,25,25,25,24,23,27,28,29,30,31,30,30,31,30,30,29,28,25.0,25.5,26.0,27.5,28.0,27.5,27.5,28.0,27.5,27.5,26.5,25.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
666786956665
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
288,216,161,128,157,170,164,131,146,206,288,334,87,88,87,83,84,86,85,84,84,87,88,88
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
272527221626242118262831

Filipiny wycieczki: oferty wczasów Region Visayas

Zdjęcia - Filipiny

Filipiny zdjęcie 1Filipiny zdjęcie 2Filipiny zdjęcie 3
Filipiny zdjęcie 4Filipiny zdjęcie 5Filipiny zdjęcie 6
Filipiny zdjęcie 7Filipiny zdjęcie 8Filipiny zdjęcie 9
Filipiny zdjęcie 10
Filipiny - więcej zdjęć

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże - wycieczki objazdowe
Egzotyczne podróże - wycieczki objazdowe
"Osoby uwielbiające podróżowanie, powinny zastanowić się nad wycieczką objazdową. Największą zaletą takiego wyjazdu jest możliwość poznania wszystkich najważniejszych atrakcji w danym kraju. Coraz więcej turystów decyduje się na tę formę spędzania wczasów, wybierając się m.in. do najstarszej cywilizacji na świecie - Chin, charakterystycznych pod względem kulturowym Indii, czy słynącej z różnorodności krajobrazu Kenii. Warto odwiedzić także Tajlandię, która zachwyca tropikalną przyrodą i orientalnymi zabytkami czy Sri Lankę nazywaną ""Perłą Oceany Indyjskiego""."
 
Gorące oferty Last Minute na Wyspy Kanaryjskie - rezerwuj >>
Podróż śladami biblijnych początków - wycieczki objazdowe Izrael >>
Rodzinne wakacje w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne